Nový produkt DIP

(dlouhodobý investiční produkt)

Poslanci schválili rozšíření státní podpory na různé investice, včetně akcií, podílových fondů, dluhopisů a potenciálně i spořicích účtů a termínovaných vkladů. Tento nový produkt, nazvaný Dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Spuštění daňové úlevy se plánuje od ledna 2024. Tato změna se projeví v daňovém přiznání za první měsíce roku 2025 nebo při ročním vyúčtování daní u zaměstnavatele.

Co spadá do DIP:

  • peněžní prostředky tzv. hotovost
  • cenné papíry kolektivního investování,
  • dluhopisy nebo obdobné cenné papíry představující právo na splacení dlužné částky, jejichž emitentem je členský stát EU nebo jeho centrální banka,
  • kryté dluhopisy (v Česku známé jako hypoteční zástavní listy) nebo obdobné cenné papíry představující právo na splacení dlužné částky, jejich emitentem je zahraniční banka se sídlem v EU,
  • investiční cenné papíry nebo nástroje peněžního trhu, které jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu nebo v mnohostranném obchodním systému provozovatele se sídlem v členském státě EU, nebo na trhu obdobném regulovanému trhu se sídlem ve státě mimo EU, jestliže je tento trh uveden v seznamu vedeném ČNB,
  • deriváty, které nejsou investičním cenným papírem a které jsou sjednány výhradně za účelem zajištění majetku v rámci DIP, je-li hodnotou, ke které se vztahuje hodnota tohoto nástroje, úroková míra, měnový kurz nebo měna.

Kdo daný produkt muže nabízet?

  • Banky
  • Obchodník s cennými papíry
  • Investiční společnost
  • Investiční fond
  • Zahraniční sprostředkovatel s obdobnou činností a oprávněním poskytovat služby v České republice
  • Spořitelní a úvěrové družstvo

Aktuální seznam poskytovatelů je uveden na stránkách České národní banky.

Jaké bude nové daňové zvýhodnění a pro nový produkt DIP 

Dosavadní pravidla pro daňové odpočty na „penzijku“ a „životku“ stanovují možnost odečíst si maximálně 24 tisíc korun ročně za každý z těchto produktů. Od roku 2024 budou tyto limity sloučeny dohromady, vytvoří společný limit 48 tisíc korun. Toto sloučení umožní zdvojnásobení odpočtu příspěvků například na penzijní spoření pro ty, kdo nevyužívají životní pojištění. Nový limit bude také využitelný pro Dlouhodobý investiční produkt (DIP).

I když se daňově zvýhodnění zvýší, celkový limit odpočtů zůstane na 48 tisících korun ročně, což představuje maximální úsporu na dani 7200 korun. Každý jednotlivec si bude moci volit, jak využije tuto možnost – zda rozdělí odpočty do více produktů nebo je využije pouze na jeden, například DIP.

Zaměstnavatelé budou mít také možnost přispívat na DIP, což je výhodnější než zahrnutí stejné částky do mzdy. Celková výše dosavadní úlevy na straně zaměstnavatele však zůstane nezměněná – až 50 000 korun ročně. Klíčová podmínka pro investice do DIP je, že vklady musí zůstat v tomto produktu alespoň do věku 60 let, a nelze je vybrat dříve než po deseti letech od založení smlouvy. Předčasné vybrání úspor povede k následnému daňovému doplatku za posledních deset let. Toto pravidlo je paralelní k pravidlu 60+60 známému z penzijního spoření.

 

Jak bude produkt DIP fungovat v praxi?

Od roku 2024 si budou moc zájemci zvolit poskytovatele pro Dlouhodobý investiční produkt (DIP) bez ohledu na to, zda využívají již nějaké služby od daného poskytovatele či zda mají smlouvy u jiných společností. Předchozí vklady a investice zůstanou nezměněny i po založení DIP, není třeba je převádět pod jednoho poskytovatele.

Vklady, které klient provede na DIP během kalendářního roku, mohou být odečteny od základu daně. To může zahrnovat nové úspory na spořicím účtu, termínovaný vklad, nebo nákup akcií, podílových listů, dluhopisů a podobně. Příkladem může být pravidelná investice 4000 korun měsíčně, což umožní využití maximálního odpočtu a úsporu na daních ve výši 7200 korun ročně, pokud danou výhodu nevyužívá klient pro jiné produkty. (penzijko a životko)

Klient má svobodu rozhodnout se, zda využije u poskytovatele DIP pouze jeden produkt (např. podílový fond) nebo více současně (např. nákup akcií a spořicí účet). 

Peníze vložené do DIP nelze vybrat předčasně (dříve než ve věku 60 let a ne dříve než po deseti letech od sjednání smlouvy), pokud klient nechce přijít o daňové výhody a zpětně doplatit daň. Týká se to i průběžných výnosů, zejména dividend, které musí zůstat na účtu DIP a zůstat tak v systému. Během dlouhého období DIP lze měnit jeho složení, například v mladém věku mít odvážnější nastavení portfolia a v pozdějším věku před důchodem přejít ke konzervativnímu složení portfolia.

Je možné prodávat a kupovat různé produkty nebo měnit poměr mezi nimi. Všechny peníze, včetně předchozích výnosů však musí zůstat na účtu DIP, aby bylo možné využít daňových odpočtů. Klient se ke svým úsporám dostane až ve stáří.

Ze zákazu předčasného výběru z Dlouhodobého investičního produktu (DIP) budou existovat výjimky:

První výjimka umožní klientům změnit poskytovatele DIP, což znamená, že není nutné zůstávat u jednoho poskytovatele po celý život. Tato možnost dává prostor pro konkurenci, která může přitáhnout klienty například nižšími poplatky za správu DIP, za jednotlivé transakce nebo nabízet výrazně vyšší úroky na dlouhodobé spoření. Klient nepřijde o daňové výhody při převodu všech peněz z DIP od starého poskytovatele na DIP u nového poskytovatele, ačkoliv může mít peníze ve starém DIP v podílovém fondu a ve novém je přenese na termínovaný vklad. Tato výjimka však neplatí, pokud klient přesune peníze z DIP na jiný typ produktu, jako jsou “penzijko”, “životko” nebo pojištění dlouhodobé péče, které jsou považovány za odlišné kategorie produktů, i když jsou také daňově zvýhodněné.

Druhou výjimkou je situace, kdy klient dosáhne třetího stupně invalidity, což znamená pokles pracovní schopnosti o nejméně 70 procent. V této situaci stát nekomplikuje přístup klienta k úsporám v DIP a není vyžadováno doplacení daně. Viz: srovnání produktů k DIP